Łysica

Łysica (612 m n.p.m.) nazywana też Górą Świętej Katarzyny to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, leżący w zachodniej części Łysogór – najwyższego pasma tego regionu, chronionego przez Świętokrzyski Park Narodowy. Łysica należy do Korony Gór PolskichSzczyt posiada dwa wierzchołki, wschodni, niższy wierzchołek to Skała Agaty (608 m n.p.m.) zwana też Zamczyskiem. Wyższy wierzchołek jest łatwo rozpoznawalny, gdyż stoi na nim krzyż. Dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego. U podnóża Łysicy ulokowała się miejscowość o nazwie Święta Katarzyna, z której można szlakiem czerwonym im. Edmunda Massalskiego (Główny Szlak Świętokrzyski) dojść na szczyt i dalej, tym samym szlakiem podążać na Święty Krzyż (595 m n.p.m.), zwany Łyścem lub Łysą Górą, ze słynnym klasztorem i tarasami widokowymi.

Rozrywka w okolicy

 • SPA w odległości ok. 20 km
 • Basen kryty w odległości ok. 10 km
 • Sauna w odległości ok. 8 km
 • Jacuzzi w odległości ok. 8 km
 • Solarium w odległości ok. 20 km
 • Gabinet masażu w odległości ok. 8 km
 • Park linowy w odległości ok. 4 km
 • Lodowisko w odległości ok. 20 km
 • Sztuczny stok narciarski w odległości ok. 4 km
 • Wypożyczalnia sprzętu sportowego w odległości ok. 4 km
 • Drink bar w odległości ok. 1,5 km
 • Dyskoteka/klub nocny w odległości ok. 10 km
 • Bilard w odległości ok. 20 km
 • Kręgielnia w odległości ok. 20 km

Atrakcje

Wędkarstwo

Odległość 1 km

Narciarstwo

Odległość 4 km

Jazda konna

Odległość 10 km

Snowboard

Odległość 4 km

Atrakcje

Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór, w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. Święty Krzyż budują kwarcyty i łupki kambryjskie. Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej - cenny element Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego nowoczesne Muzeum mieści się właśnie na szczycie Świętego Krzyża. Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie - obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (stąd nazwa szczytu). Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupii nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy - najwyższego szczytu w regionie.

Łysa Góra

Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór, w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. Święty Krzyż budują kwarcyty i łupki kambryjskie. Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej – cenny element Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego nowoczesne Muzeum mieści się właśnie na szczycie Świętego Krzyża. Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie – obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (stąd nazwa szczytu). Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupii nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy – najwyższego szczytu w regionie.
Zalew w Wilkowie jest jednym z najpiękniej położonych zbiorników wodnych w Górach Świętokrzyskich, zaledwie 3,5 kilometra od Świętej Katarzyny.
Zalew został oddany do użytku w 2005 roku, ma powierzchnię około 10 hektarów i głębokość około 2,5 metra. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu pływającego, duża piaszczysta plaża i plac zabaw dla dzieci. Dookoła zalewu można spacerować po ścieżce o długości ponad 2 kilometrów podziwiając panoramę Gór Świętokrzyskich z doskonale widocznym najwyższym szczytem – Łysicą. Obok zalewu jest parking na prawie 100 samochodów.

Zalew w Wilkowie

Zalew w Wilkowie jest jednym z najpiękniej położonych zbiorników wodnych w Górach Świętokrzyskich, zaledwie 3,5 kilometra od Świętej Katarzyny. Zalew został oddany do użytku w 2005 roku, ma powierzchnię około 10 hektarów i głębokość około 2,5 metra. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu pływającego, duża piaszczysta plaża i plac zabaw dla dzieci. Dookoła zalewu można spacerować po ścieżce o długości ponad 2 kilometrów podziwiając panoramę Gór Świętokrzyskich z doskonale widocznym najwyższym szczytem – Łysicą. Obok zalewu jest parking na prawie 100 samochodów.
Zapraszam do obejrzenia strony:
www.sabatkrajno.pl

Park Miniatur - Sabat Krajno

Zapraszam do obejrzenia strony: www.sabatkrajno.pl
Zapraszam do obejrzenia strony:
www.swkatarzyna-muzeum.pl

Muzeum Minerałów i Skamieniałości

Zapraszam do obejrzenia strony: www.swkatarzyna-muzeum.pl
Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.

Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Stojący u stóp góry Radostowej, tuż przy zalewie w Ciekotach, drewniany budynek stanowi rekonstrukcję drobnoszlacheckiego dworu z II połowy XIX wieku. To literacka inscenizacja dworku rodziny Żeromskich, gdzie swoje dzieciństwo spędzał autor "Puszczy Jodłowej", "Syzyfowych prac", "Wiernej rzeki" czy "Przedwiośnia". Dworek Stefana Żeromskiego pełni funkcję muzeum, które funkcjonuje w ramach Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom".

"Szklany Dom" oraz Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Stojący u stóp góry Radostowej, tuż przy zalewie w Ciekotach, drewniany budynek stanowi rekonstrukcję drobnoszlacheckiego dworu z II połowy XIX wieku. To literacka inscenizacja dworku rodziny Żeromskich, gdzie swoje dzieciństwo spędzał autor “Puszczy Jodłowej”, “Syzyfowych prac”, “Wiernej rzeki” czy “Przedwiośnia”. Dworek Stefana Żeromskiego pełni funkcję muzeum, które funkcjonuje w ramach Centrum Edukacyjnego “Szklany Dom”.
Zapraszam do obejrzenia strony : www.cndavinci.pl

Centrum Nauki Leonardo da Vinci - Podzamcze

Zapraszam do obejrzenia strony : www.cndavinci.pl
Zapraszam do obejrzenia strony : www.mwk.com.pl

Muzeum Wsi Kieleckiej - Tokarnia

Zapraszam do obejrzenia strony : www.mwk.com.pl